Rehabilitację neurologiczną można zdefiniować jako proces, szereg działań, których celem jest optymalizacja udziału i funkcjonowania danej osoby w społeczeństwie. Wiąże się to z przywróceniem możliwie najwyższej jakości życia pacjenta.. Składa się ona z wielu różnych technik i zajęć, które w sposób kompleksowy mają poprawić jakość życia codziennego pacjenta. Możemy je podzielić na kilka głównych grup, wśród których warto wspomnieć przede wszystkim o fizjoterapii oraz terapii zajęciowej.
W rehabilitacji pacjentów neurologicznych kładziemy nacisk na terapię funkcjonalną,która wzoruje się na naturalnych ruchach zdrowego człowieka takich jak ubieranie się, jedzenie, korzystanie z toalety, chodzenie po schodach czy spacer wykonywanych pod nadzorem i z pomocą rehabilitanta.
Dzięki terapii, codzienne czynności są dla pacjentów łatwiejsze do wykonania, chory odzyskuje równowagę psychiczną i w efekcie staje się bardziej niezależny w codziennym życiu.
W zależności od stopnia niepełnosprawności w trakcie zajęć rehabilitacyjnych nasi pacjenci uczą się samodzielnego funkcjonowania poprzez naukę:
- obrotów na łóżku,
- samodzielnego siadania na łóżku,
- wstawania,
- pionizacji,
- prawidłowego chodu,
- samodzielności w zakresie samoobsługi.
Kładziemy ponadto nacisk na bezpieczeństwo wykonywania tych czynności, ucząc technik zapobiegających upadkom. Każda terapia dobierana jest indywidualne po kompleksowym badaniu i ocenie funkcjonalnej. W pracy wykorzystujemy specjalistyczne metody terapeutyczne: PNF, NDT-Bobath, metoda Vojty, FBL Neurac. wirtualną rzeczywistość(neuroforma, armeo senso,) Terapię uzupełniamy fizykoterapią oraz masażami leczniczymi.
Rehabilitację neurologiczną kierujemy do pacjentów po:
- udarze krwotocznym i niedokrwiennyn mózgu,
- po uszkodzeniu rdzenia kręgowego,
- po urazach czaszkowo-mózgowych,
- Chorobie Parkinsona,
- Stwardnieniu Rozsianym (SM).
Pacjentom ze schorzeniami neurologicznymi pomagamy poprzez:
- Rehabilitację indywidualną
- Intensywną neurologiczną terapię funkcjonalną
- Terapię wg koncepcji PNF
- Techniki tkanek miękkich wg dr Ciechomskiego
- Terapię wg koncepcji technik powięziowych
- Pionizację
- Reedukację chodu
- Fizykoterapię: sollux , magnetoterapia , laser punktowy
- terapie neurac
- Terapię zajęciową indywidualną i grupową
- Konsultacje z psychologiem
- Konsultacje z neurologopedą
- masaż leczniczy
- terapia zajęciowa
- VitaStim – stymulacja NMES mięśni połykania.
Pacjentom proponujemy rehabilitację dochodzącą jak i stacjonarną.